Skip to content

5406 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Mar 9, 2020

Property Information

Block78
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,800
52%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,047+2.0%
2024$9,847-1.7%
2023$10,019+0.7%
2022$9,948+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 8697, Page 11Recorded11/4/2009

Property Sale

Sale
$559,800

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 7933, Page 103Recorded6/29/2006

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 5918, Page 60Recorded9/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1914