Skip to content

5410 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2008

Property Information

Block78
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U LE
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$91,800
59%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,648+2.1%
2024$11,410-1.8%
2023$11,614+0.7%
2022$11,531+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914