Skip to content

308 56th St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block79
Lot21.01
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3BR-BALC-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
30%
Improvement Value:$58,700
70%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+2.0%
2024$6,340-1.7%
2023$6,451+0.7%
2022$6,406+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 8693, Page 115NU CodePartial parcel (6)Recorded10/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009