Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0413)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0413
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
9%
Improvement Value:$86,500
91%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 8929, Page 239Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 8631, Page 869NU CodePartial parcel (6)Recorded11/3/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008