Skip to content

218 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block7
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-2GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$69,800
53%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+2.0%
2024$9,998-1.7%
2023$10,173+0.7%
2022$10,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 8857, Page 473Recorded6/29/2012

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 7247, Page 128NU CodeTitle correction (4)Recorded3/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920