Skip to content

223 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block10
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$87,500
58%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8986, Page 755Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 7672, Page 70Recorded9/21/2005

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5932, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1899