Skip to content

414 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block80
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
47%
Improvement Value:$51,500
53%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+2.0%
2024$7,293-1.7%
2023$7,420+0.7%
2022$7,368+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 7281, Page 377

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 7281, Page 337Recorded5/13/2004

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5755, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1899