Skip to content

6016 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block56
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
60%
Improvement Value:$41,600
40%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+9.3%
2024$7,776-1.7%
2023$7,912+0.7%
2022$7,856+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9256, Page 990Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 4600, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1899