Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0202)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$221,450
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage767
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
10%
Improvement Value:$92,700
90%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,935+2.0%
2024$7,776-1.7%
2023$7,912+0.7%
2022$7,856+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$221,450
DeedBook 8547, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 2008