Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0402)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#13
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage767
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
13%
Improvement Value:$68,600
87%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,508+4.1%
2024$6,253+3.2%
2023$6,059+0.7%
2022$6,016+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8536, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2008