Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 19, 2008

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#7
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage767
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
14%
Improvement Value:$62,400
86%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,598+2.0%
2024$5,486-1.7%
2023$5,582+0.7%
2022$5,543+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8636, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 2008