Skip to content

116 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 14, 2006

Property Information

Block8
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
36%
Improvement Value:$95,900
64%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,636+2.0%
2024$11,404-1.7%
2023$11,603+0.7%
2022$11,521+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 7956, Page 98Recorded7/29/2006

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7194, Page 321

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 7194, Page 321Recorded1/14/2004

Property Sale

Sale
$293,500
DeedBook 5983, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1899