Skip to content

323 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block68
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2SB-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,798
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
35%
Improvement Value:$115,000
65%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,687+2.0%
2024$13,414-1.7%
2023$13,648+0.7%
2022$13,552+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,798DeedBook 7654, Page 261Recorded9/6/2005

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4947, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1899