Skip to content

5511 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block82
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
45%
Improvement Value:$55,800
55%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+2.0%
2024$7,693-1.7%
2023$7,827+0.7%
2022$7,772+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5558, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1899