Skip to content

428 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block82
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U-GX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
68%
Improvement Value:$39,200
32%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+2.0%
2024$9,197-1.7%
2023$9,358+0.7%
2022$9,292+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4675, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1899