Skip to content

11 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block20
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
54%
Improvement Value:$64,300
46%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+2.0%
2024$10,527-1.7%
2023$10,711+0.7%
2022$10,636+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4448, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1914