Skip to content

318 54th St(Unit C0021)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 26, 2009

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 2I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
5%
Improvement Value:$58,300
95%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+2.0%
2024$4,648-1.7%
2023$4,729+0.7%
2022$4,696+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft637DeedBook 8656, Page 22NU CodePartial parcel (6)Recorded3/27/2009

Property Built

Built

Year Built: 2007