Skip to content

318 54th St(Unit C0007)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage797
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
6%
Improvement Value:$58,500
94%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,819+2.0%
2024$4,723-1.7%
2023$4,806+0.7%
2022$4,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft797DeedBook 9002, Page 201Recorded10/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 8245, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 2007