Skip to content

6208 Jackson Street(Unit C0023)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jun 23, 2010

Property Information

Block153
Lot5
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1BR/1BA/1PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage788
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
13%
Improvement Value:$62,000
87%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,467+2.0%
2024$5,358-1.7%
2023$5,452+0.7%
2022$5,413+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 8743, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 2009