Skip to content

318 54th St(Unit C0052)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 6, 2015

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0052
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description5D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage797
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
6%
Improvement Value:$60,000
94%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+2.0%
2024$4,836-1.7%
2023$4,921+0.7%
2022$4,886+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft797DeedBook 9032, Page 647Recorded4/13/2015

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 9032, Page 647

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 8250, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 2007