Skip to content

318 54th St(Unit C0008)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$170,500
Last Sale Date
May 5, 2008

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 1H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
7%
Improvement Value:$43,800
93%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624+2.0%
2024$3,552-1.7%
2023$3,614+0.7%
2022$3,588+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,500

From:

To:

Sq Ft637DeedBook 8579, Page 333NU CodePartial parcel (6)Recorded8/5/2008

Property Built

Built

Year Built: 2007