Skip to content

318 54th St(Unit C0032)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 19, 2007

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
7%
Improvement Value:$42,700
93%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,539+2.0%
2024$3,469-1.7%
2023$3,529+0.7%
2022$3,504+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft637DeedBook 8343, Page 114NU CodePartial parcel (6)Recorded10/4/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007