Skip to content

318 54th St(Unit C0015)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 2C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,400
5%
Improvement Value:$62,000
95%
Total Assessment$65,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+2.0%
2024$4,942-1.7%
2023$5,029+0.7%
2022$4,993+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 9853, Page 723Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 8654, Page 803Recorded3/19/2009

Property Built

Built

Year Built: 2007