Skip to content

112 63rd St(Unit C0023)West New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$245,200
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block25
Lot29
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionUNIT 4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage691
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
12%
Improvement Value:$61,600
88%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,398+2.0%
2024$5,290-1.7%
2023$5,382+0.7%
2022$5,345+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,200

From:

To:

DeedBook 9348, Page 401Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 8382, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 2006