Skip to content

318 54th St(Unit C0019)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2017

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0019
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage797
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,000
93%
Total Assessment$57,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+4.1%
2024$4,523+3.2%
2023$4,383+0.7%
2022$4,352+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft797DeedBook 9123, Page 481Recorded6/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 8249, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 2007