Skip to content

6401 Park Ave(Unit C0402)West New York, NJ 07093

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block22
Lot17
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage855
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
8%
Improvement Value:$96,500
92%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,639+1244.1%
2024$643+3.2%
2023$623+0.7%
2022$618+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9811, Page 262NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/25/2024

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9408, Page 969NU CodeTitle correction (4)Recorded6/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 8844, Page 870