Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0202)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage843
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
12%
Improvement Value:$63,300
88%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+2.0%
2024$5,426-1.7%
2023$5,521+0.7%
2022$5,482+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8745, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 2008