Skip to content

318 54th St(Unit C0026)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0026
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
4%
Improvement Value:$89,200
96%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,187+2.0%
2024$7,043-1.7%
2023$7,166+0.7%
2022$7,116+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft776DeedBook 9660, Page 20Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft776DeedBook 9365, Page 744Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8488, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2007