Skip to content

5305 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block86
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1G-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,225
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
44%
Improvement Value:$105,000
56%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,362+39.2%
2024$11,033-1.7%
2023$11,226+0.7%
2022$11,147+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft2,225DeedBook 9787, Page 671Recorded11/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1904