Skip to content

5301 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block85
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
49%
Improvement Value:$90,700
51%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,741+2.0%
2024$13,467-1.7%
2023$13,702+0.7%
2022$13,606+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 9733, Page 309Recorded3/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1914