Skip to content

5303 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$899,888
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block86
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,039
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
42%
Improvement Value:$132,400
58%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,658+2.0%
2024$17,306-1.7%
2023$17,608+0.7%
2022$17,484+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$899,888

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 9766, Page 736Recorded8/24/2023

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 9231, Page 629Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$327,075

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 8975, Page 824NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$464,500

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 7598, Page 324Recorded6/29/2005

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 7055, Page 5NU CodeFamily (1)Recorded5/16/2003

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5528, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1904