Skip to content

5211 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block86
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
57%
Improvement Value:$54,100
43%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,358+2.1%
2024$9,166-1.8%
2023$9,330+0.7%
2022$9,263+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904