Skip to content

5200 Hudson Ave/234-52ndWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$3,800,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description4S-B-19U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage16,930
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
26%
Improvement Value:$383,800
74%
Total Assessment$521,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,054+4.1%
2024$41,365+3.2%
2023$40,083+5.2%
2022$38,114+4.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$3,800,000

From:

To:

Sq Ft16,930DeedBook 9853, Page 992Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$1,950,000

From:

To:

DeedBook 8869, Page 1003NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2012

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 8145, Page 302Recorded3/5/2007

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5317, Page 174

Property Sale

Sale
$5,600
DeedBook 4701, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1920