Skip to content

213 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block90
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
47%
Improvement Value:$62,300
53%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,045+2.0%
2024$8,864-1.7%
2023$9,019+0.7%
2022$8,956+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 9454, Page 799NU CodeFamily (1)Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$118,400

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 7795, Page 148Recorded1/26/2006

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 6033, Page 276Recorded8/19/2002

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4999, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1914