Skip to content

218 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block90
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class26
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
55%
Improvement Value:$45,000
45%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 8781, Page 609Recorded3/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 1914