Skip to content

308 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block103
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
57%
Improvement Value:$47,500
43%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 7216, Page 124Recorded2/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914