Skip to content

219 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 2, 1997

Property Information

Block100
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$93,800
60%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,052+2.0%
2024$11,812-1.7%
2023$12,018+0.7%
2022$11,934+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4889, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1914