Skip to content

5217 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 26, 1998

Property Information

Block85
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
59%
Improvement Value:$80,600
41%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,083+2.0%
2024$14,781-1.7%
2023$15,040+0.7%
2022$14,934+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914