Skip to content

5305 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 15, 2006

Property Information

Block85
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
57%
Improvement Value:$83,200
43%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,090+2.0%
2024$14,789-1.7%
2023$15,047+0.7%
2022$14,942+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914