Skip to content

408 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 7, 2006

Property Information

Block96
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$85,900
58%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,443+2.0%
2024$11,215-1.7%
2023$11,410+0.7%
2022$11,330+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 7935, Page 293NU CodeTitle correction (4)Recorded7/5/2006

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5179, Page 201

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 4840, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1914