Skip to content

215 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block88
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class37
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
48%
Improvement Value:$57,500
52%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 8714, Page 570Recorded2/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1919