Skip to content

412 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2010

Property Information

Block96
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$85,000
58%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,374+2.0%
2024$11,147-1.7%
2023$11,341+0.7%
2022$11,262+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 7061, Page 23NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1914