Skip to content

5209 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block86
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,985
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
50%
Improvement Value:$72,300
50%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,127+2.0%
2024$10,905-1.7%
2023$11,095+0.7%
2022$11,017+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904