Skip to content

413 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2006

Property Information

Block98
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
49%
Improvement Value:$61,200
51%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5262, Page 125

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4517, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1914