Skip to content

520 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block112
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
39%
Improvement Value:$62,300
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+2.0%
2024$7,753-1.7%
2023$7,889+0.7%
2022$7,834+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919