Skip to content

17 Ewington Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block120
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,163
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
28%
Improvement Value:$115,000
72%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,281+6.4%
2024$5,904+5.4%
2023$5,604+1.4%
2022$5,524+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
Sq Ft1,163DeedBook 6438, Page 1614Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6255, Page 479Recorded7/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 4678, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2684, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$53,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940