Skip to content

1349 Princeton AveTrenton, NJ 08638

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block13
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningBH
Sq Footage3,776
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
66%
Improvement Value:$67,400
34%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+6.4%
2024$7,435+5.4%
2023$7,057+1.4%
2022$6,956+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft3,776DeedBook 6406, Page 1006Recorded6/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920