Skip to content

1608-1612 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block141
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
29%
Improvement Value:$178,100
71%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+6.4%
2024$9,209+5.4%
2023$8,741+1.4%
2022$8,616+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4757, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1950