Skip to content

34 Stout AveTrenton, NJ 08638

Built 1929

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block17
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,316
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
21%
Improvement Value:$59,000
79%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,950+6.4%
2024$2,773+5.4%
2023$2,632+1.4%
2022$2,594+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,316DeedBook 6481, Page 745Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 4144, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1929