Skip to content

16 Fran Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block225
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,669
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
20%
Improvement Value:$358,600
80%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,525+11.5%
2024$15,716+7.9%
2023$14,562-5.3%
2022$15,382+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$698,000
Sq Ft2,669DeedBook 6593, Page 470Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,669DeedBook 6369, Page 1034Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 2593, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1992